TERAPIA MŁODZIEŻY
Czas dojrzewania to bardzo trudny okres. Nastolatek znajduje się gdzieś pomiędzy dzieciństwem, a wczesną dorosłością. Jest to czas wielkich zmian, poszukiwania własnej tożsamości, separowania się od rodziców, kształtowania się własnej osobowości, wchodzenia w pierwsze związki. Niektórym młodym ludziom trudno się w tej rzeczywistości odnaleźć. Mają trudności w zaakceptowaniu siebie, wykazują niskie poczucie własnej wartości, nadmierną nieśmiałość i wycofanie lub przeciwnie stają się agresywni wobec siebie i otoczenia. Czują się niezrozumiani, nie radzą sobie z emocjami, wykazują obniżony nastrój, czy wręcz objawy depresji młodzieńczej lub nerwicy. Aby uciec od cierpienia wchodzą w „złe towarzystwo”, eksperymentują z różnymi stylami bycia, sięgają po niebezpieczne używki(alkohol, narkotyki) lub zamykają się w sobie uzależniając się od komputera lub jedzenia.
DLA RODZICÓW
Jeśli coś niepokojącego dzieje się z nastolatkiem, warto umówić się na konsultację z psychologiem/ psychoterapeutą młodzieżowym. Na pierwsze spotkanie możecie Państwo przyjść bez nastoletniego dziecka, jeśli nie będzie chciało Wam towarzyszyć. Jeśli nastolatek zechce uczestniczyć w spotkaniu, koniecznie przyjdźcie razem. Przyjrzymy się problemowi i ustalimy, co mogłoby pomóc go rozwiązać.
Prowadzimy porady i wsparcie dla rodziców nastolatków, wspólnie szukamy odpowiedzi na pytania jak rodzice mają postępować i jak rozmawiać ze swoim nastolatkiem w okresie „buntu dorastania”. Pomagamy odróżnić rozwojowy zdrowy bunt od poważnych problemów natury psychicznej.
DLA NASTOLATKÓW
Z młodzieżą pracujemy przede wszystkim wsparciowo. W tym okresie życia, pełnym rozterek, obaw, różnych lęków, a czasem wewnętrznych dramatów, młodemu człowiekowi najbardziej potrzebna jest bliska, autentyczna relacja, akceptacja i zrozumienie.
Treści omawiane na terapii objęte są tajemnicą lekarską, oznacza to, że psycholog nie ma prawa ich przekazywać rodzicom. Jedynym odstępstwem od tej zasady są treści dotyczące zagrożenia życia lub poważne zagrożenia zdrowia nastoletniego dziecka. Rodzice nie mogą się kontaktować z psychologiem w tajemnicy przed dzieckiem, terapeuta otwarcie mówi o każdej takiej sytuacji, możliwe są z kolei wspólne spotkania nastolatka i rodziców z psychologiem/ psychoterapeutą, gdy wszyscy uczestnicy wyrażą taką zgodę.
WAŻNE: Spotkania terapeutyczne z udziałem osoby niepełnoletniej wymagają pisemnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów.
Umów wizytę w PORADNI ALTER EGO – Znajdź swojego psychoterapeutę!