Leczenie uzależnień Wrocław

„Nigdy nie wiesz od czego jesteś uzależniony,

Dopóki sobie tego nie odmówisz”.

lec

Jako certyfikowany psychoterapeuta uzależnień zajmuję się leczeniem różnych nałogowych zachowań, w terapii stosuję nowoczesne, skuteczne metody pracy, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, w oparciu o moje kilkunastoletnie doświadczenie kliniczne.

W szczególności zajmuję się psychoterapią następujących uzależnień:

  • Uzależnienie od alkoholu
  • Lekomania
  • Seksoholizm/uzależnienie od pornografii
  • Uzależnienie od komputera i Internetu
  • Uzależnienie od jedzenia (kompulsywne objadanie się)
  • Uzależnienie od „miłości” (uzależnienie od drugiej osoby, toksyczne związki)
  • Patologiczny hazard
  • Współuzależnienie.

UZALEŻNIENIE MOŻNA WYLECZYĆ!

Pierwszy krok to zdobycie odpowiedniej wiedzy. Oto kilka praktycznych informacji:

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to silne, trudne do powstrzymania pragnienie przyjmowania jakiejś substancji lub powtarzania pewnych zachowań, pomimo odczuwania niekorzystnych skutków. Termin ten najczęściej stosujemy w odniesieniu do osób nadużywających różnych substancji chemicznych jak alkohol, narkotyki czy leki. Jednak coraz częściej nieumiejętność zaspakajania własnych potrzeb i trudność w panowaniu nad emocjami przekłada się na inne dziedziny życia. Współcześnie wyróżniamy m.in. uzależnienie od pracy, jedzenia, zakupów, seksu, gier komputerowych, hazardu czy Internetu.

Jak poznać czy już jestem uzależniony?

Nie jest to łatwe ponieważ sprawdza się tu powiedzenie, że „alkoholik dowiaduje się o swoim uzależnieniu jako ostatni”. Tak silnie działa system zaprzeczeń i iluzji (tzw. „ samooszukiwanie”) ,który ma za zadanie chronić nałóg i dobre mniemanie o sobie chorego „nie jest ze mną wcale tak źle”, „nie mam żadnego problemu.”Nie mamy przecież potrzeby by zajmować się problemem jeśli uważamy ,że problem nie istnieje.

Uzależnienie nie powstaje z dnia na dzień. Proces rozwoju choroby jest złożony i ma różne nasilenie objawów u różnych osób. Niestety nałóg nie leczony postępuje i z czasem może wymknąć się spod kontroli, pochłaniając coraz to więcej czasu, powoli degradując życie w wielu obszarach ,co może skutkować utratą zdrowia (fizycznego i psychicznego), pieniędzy, problemami osobistymi czy w pracy. Symptomy, które mogą świadczyć o istnieniu problemu uzależnienia to przede wszystkim trudność w zaprzestaniu takiego nałogowego zachowania, wewnętrzny przymus, żeby je kontynuować, pomimo negatywnych konsekwencji. Z czasem przestajemy sobie radzić z problemami dnia codziennego.

Jak mogę sprawdzić czy jestem uzależniony?

Obecnie dostępnych jest wiele testów do autodiagnozy różnych uzależnień , jednak żeby ostatecznie zdiagnozować uzależnienie, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą: lekarzem psychiatrą lub psychologiem/ specjalistą psychoterapii uzależnień.

Jak sobie z tym problemem poradzić?

Chcąc pokonać uzależnienie warto podjąć terapię. Jej głównym celem jest zdobycie niezbędnej wiedzy nt. mechanizmów rządzących uzależnieniem, a także dotarcie do nieświadomych źródeł problemu.

Czy mogę poradzić sobie sam bez terapii ?

Wiele osób próbuje poradzić sobie samodzielnie, bez niczyjej pomocy, ale wtedy jest to tylko raczej powierzchowne „zablokowanie” samych objawów, bez zmiany myślenia, stylu życia czy przepracowania problemu na głębszym poziomie, co mogłoby chronić przed nawrotem choroby. Najczęściej udaje się wtedy utrzymać czasową abstynencję, która może się załamać w trudnym emocjonalnie momencie, często też uzależniony próbuje zamienić jedno uzależnienie na jakieś inne (np. nie piję alkoholu już od 3 m-cy ,ale za to palę marihuanę codziennie). Może więc nie warto wyważać „otwartych drzwi” i samodzielnie szukać dróg wyjścia z LABIRYNTU UZALEŻNIENIA? Dużo prościej jest skorzystać z pomocy odpowiednio wyszkolonego terapeuty.

Jak przebiega leczenie uzależnień?

Istnieją dwa typy ośrodków leczenia uzależnień: stacjonarne (pobyty od 4 do 6 tygodni) lub ambulatoryjne ( Poradnie z minimum kilku miesięcznym programem leczenia). W leczeniu różnego typu uzależnień stosuje się psychoterapię indywidualną i grupową. Jej celem jest rozpoznanie problemu, nauka radzenia sobie z nałogowym „głodem”, uświadomienie rozmiaru destrukcji w życiu wywołanej przez uzależnienie, a następnie praca nad pozbyciem się niszczących zachowań i zastąpienie ich nowymi, które będą bardziej konstruktywne.

Czy warto pomyśleć o terapii grupowej?

W przypadku leczenia uzależnień bardzo korzystny i zalecany jest udział w terapii grupowej. Dodatkowym czynnikiem leczącym jest tu fakt, że spotykają się tam osoby z takim samym problemem, co daje silne wsparcie i motywację do dalszej pracy. Jednak trzeba dużo odwagi aby otworzyć się ze swoim „wstydliwym” problemem przed grupą ludzi. Gdy lęk przed grupą jest zbyt silny, alternatywą jest podjęcie terapii indywidualnej.

Zapraszam na konsultację do mojego gabinetu we Wrocławiu.